CHIPTUNING HESAPLAMA


Nedir ve Nasıl Çalışır?

Günümüzde artık her motor bir motor kontrol ünitesi (ECU) ile donatılmıştır. Bu beyin, motorun çalışması için gerekli olan tüm ayarlara sahiptir.

Biz ECU içerisindeki verileri Stage1 – Stage2 – Stage3 – EcoTune gibi Güç ve veya Ekonomi seçeneklerini motora ve kullanım şartlarına göre  şeklinde düzenleyerek  yükleriz. Bu işleme chiptuning adı verilir.

Custom Yazılım Nedir?

Türkiye’de chiptuning yapanların % 1’inden azı kendi yazılımlarını geliştirmektedir. Bu azınlığın dışında kalan firmalar, yazılım satan firmalardan veya internet forumları üzerinden program satın alarak müşterilerine sunmaktadır.

Dışarıdan, hazır yazılım satın almanın üç sebebi vardır;

1. İlk olarak, çok az sayıda yazılımcı kendi yazılımını üretmek ve motor üzerinde kusursuz ince ayarı yapmak için gerekli bilgiye sahip.

2. Genellikle yazılım geliştirmek için dyno’dan daha fazlasına yani diagnostik ekipmanı, egzoz gazı analizörü, ısı-yönetim yazılımı ve modelleri, canbus analizörleri, mikro işlemci hata ayıklayıcıları gibi ekipmanlara ihtiyaç vardır ve hazır yazılım kullananlar bunlardan yoksunlardır.

3. Son olarak, günümüzde maliyet faktörü önemli bir rol oynadığından yazılımcılar daha çok sıklıkla satabilecekleri yazılımları satın almayı tercih edip, yazılım geliştirmeye nazaran hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olurlar.

Ancak biz dürüst ve ilkesel olarak yaklaşıyor ve bunun gereği olarak da her aracı ayrı ayrı değerlendirip, gerekli ölçümler sonucunda custom olarak, araca ve kullanıcısına özel yazılım üretiyoruz. Çünkü sadece bu şekilde maksimum verimlilik ve sıfır zarar esasına dayalı çalışmalar yapılabilir.

Yazılımda Neler Değişiyor?

Custom hazırladığımız yazılımların farkı tam da burada ortaya çıkıyor. Diğer firmalar / yazılımcılar gibi sabit değerlerle oyanayarak değil, aracınızdan kazandığımız gücü dengeli bir şekilde parçaların üzerine dağıtarak güç kazanıyoruz. Böylelikle her parçanın üzerine ortalama %3-4 iş yükü biniyor ve buda tamamen üretici limitleri dahilinde olduğundan herhangi bir yıpranmaya sebep olmuyor.

Garanti?

Şunu özelikle belirtmek istiyoruz, 2CR Performance Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Patentli ve Lisanslı markadır. İTO ile tastikli Mersis numarası ile tescillidir. Diğer bir çok akredite kuruluşlar tarafından da çalışmalarımız yürütülmekte.

Yüklenilen yazılımın sorunsuz çalışması ile ilgili 3 yıl garanti. Üretici tarafından yapılan güncellemeler için 1 yıl ücretsiz düzenleme. 1 yıl ücretsiz olarak aracı orijinale çevirebilme (örn; aracınızı satma durumunda) aracınıza özel ayarlama ve herhangi bir mekanik müdahale olmadan, ek parça takmadan, sadece yazılım ile güç alma garantisi. Aracınıza özel yazılımın tamamen şirketimizde özel olarak hazırlanma garantisi. 7 gün içerisinde koşulsuz %100 para iade garantisi. İşlem öncesinde hizmet alım sözleşmesi. Hem orijinal yazılımın hem de size özel üretilmiş yazılımın 10 yıl boyunca tarafımızdan saklanma garantisi.

Custom Yazılım ile Chipbox – Pedal Kutusu Arasındaki Farklar

Chiptuning, yazılım ya da remap aslında aynı işlemdir. 90’ların başında, eski tip beyinlerde yazılıma müdahale edebilmek için ECU içerisindeki micro chip söküldüğüden modifiye kültüründe “chiptuning” şekilde isimlendirilmiştir. Aracın mevcut programını yeniden düzenlemek, yeni yazılımı yüklemek, custom olarak program hazırlama işlemidir.

Power Box, Box Tuning gibi işlemler aracın mevcut sistemine ek olarak bağlanan ve aracı dijital olarak yanıltarak güç kazandırmayı hedefleyen kutulardır. Power Box’ların güç kazandırma çabası, temelde yanma odasına daha fazla yakıt gönderme esasına dayanır. Günümüzde kullanılan Motor Kontrol Üniteleri (ECU), aktif tork monitörleri aracılığıyla aracın anlık ürettiği gücü sürekli izleyerek, yine ECU’da programlı limitörler sayesinde aracı limitler dahilinde tutar. İşte Power Box paradoksu burda başlar. Box daha fazla güç için yakıt gönderirken, limitör bu gücü reddeder ve limitlemeye çalışır. Bu noktada aracınız sanki zorla gidiyormuş, motoruna zorla yakıt gönderiliyormuş boğuluyormuş hissiyle çalışır. Gerçek bir güç kazanımı alamazsınız ve orta vadede yakıt pompası ve enjektorleriniz hasar alır.

Gaz pedalına bağlanan pedal kutuları ise sadece anlık tepkiyi artırmakta, gerçek güç ve hızlanmadan uzak, yalancı bir agresiflik hissiyatı vermektedir. Hızlanma süreniz ve üretilen beygir gücünüz hiç değişmez. Kısacası sadece para tuzağıdır.

2CR olarak biz, bu tür araca kalıtsal zarar veren uygulamaları onaylamıyor, müşterilerimize temin etmiyoruz.

Araç Üreticileri Neden Yapmıyor? Mühendisler Bilmiyor mu?

Hepimiz biliyoruz ki araçlar fabrikalardan tek tür olarak tüm dünya pazarına sunulmak için tasarlanıyorlar ve bunun neticesinde bir çok etken, araçların gerçek kapasitelerinin altında piyasaya sürülmesine sebep oluyor. Egzoz emisyon standartları, sıcaklık ve iklim farklılıkları, vergilendirme politikaları ve satış politikaları gibi, kötü ve bakımsız kalma ihtimaline karşı Elektronik Kontrol Üniteleri verimsiz, en düşük güç programı ile satılıyor.

Ülkemizde vergilendirme nasıl ki motor hacmine göre yapılıyorsa birçok Avrupa Ülkesinde hacime bakılmaksızın beygir gücü esas alınarak vergilendirme yapılıyor ; bu da araçların yüksek vergi dilimlerine girmemesi için kapasitelerinin altında güçlerde satışa sunulmasına sebep oluyor. Günümüzde birçok marka kendi bünyelerindeki modifiye firmaları veya anlaşmalı oldukları firmalar vasıtası ile satış sonrasında aynı hizmeti çok yüksek fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor.

Duman Atar mı? Enjektör ya da
Turbo Bozar mı?

Her ne kadar aksi düşünülse de bilinçli yapılan bir uygulamanın hiçbir zararı yoktur. Stage 1 yazılımlarımız her zaman aracın güvenlik limitleri dahilinde geliştirilmiştir ve motor ömrü boyunca stabil bir şekilde ve hiçbir dezavantaj yaşanmaksızın kullanılabilmektedir.

Stage1 yazılımlarımız soft düzeyde olup enjektör ve yakıt pompası üzerinde ek yük oluşturmaz. Bu sebeple yazılım sonrası duman artışı gözlemlenmiyor.

Turbo basıncını ise marka politikaları gereği stage1 programlarda orjinal düzeyde bırakıyoruz. Turbonuza ek iş yükü binmediğinden dolayı standart ömründe bir azalma ya da artma söz konusu olmamakta.

Anlatım havada mı kaldı? Örneklendirelim

N13B16M0 Motor PSA üretimi olup, BMW’nin bir çok Fxx serilerinde kullanılmaktadır. 136 Hp ve 170 Hp olarak iki versiyon ile satışa sunulmakta, 136Hp olanın adı örneğin 3.16i iken, 170Hp olan versyionun adı 320iede olmakta. Motor kodlarının tıpa tıp aynı olmasından da anlaşılacağı üzere, piston segman kol yatak krang turbo enjektor vs. hiçbir değişiklik bulunmamaktadır. İki farklı motor güçleri sadece fabrika tarafından vergilendirme ve satış politikaları gereği yazılım ile değiştirilmektedir.

VW grubu tarafında ise 140 – 170 Hp versiyon motorlar BMY ve BLG olarak isimlendirmekte, enjektor Supercharger – Turbo yapılarına kadar tıpa tıp aynıdır. Makyajlandırılmış versiyonlarda 160 – 180 Hp motorlar tıpa tıp ikiz olmakta ve CAVE – CAVD / CTHE / CTHD olarak isimlendirilmekte. Genel tabirde twincharger olarak isimlendirilen motorlar yazılım ile 205 / 240 Hp güç aralıklarına sağlıklı olarak yükseltilebilmektedir.

Diesel ünitelerde de hepimizin tanıdığı bir örneklendirme vermek gerekirse, VW grubu 2.0 TDI motorlar CAAA – CAAB – CAAC olarak 85 Hp – 140 Hp güç dilimlerinde satışa sunulmaktadır. Üniteler ikiz olmakla beraber yazılım sonrası elde ettiğimiz güçler de aynı kalmakta, 165 / 225 Hp aralığında güç seçenekleri sunmaktayız.

Günümüzde birçok marka kendi bünyelerindeki modifiye firmaları veya anlaşmalı oldukları firmalar vasıtası ile satış sonrasında aynı hizmeti çok yüksek fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor. Ya da aynı motor ve motor donanımlarını (turbo, enjektor, egzoz, filtre vs.) ürün farklılaştırma politikası ile farklı güçleri farklı fiyatlarda satma yoluna gidiyorlar.

Benzinli Bir Motorda Yapılan Değişiklikler

Gaz Tepkisi Haritaları
Istenilen Hava Yakıt Karışım Haritaları
Hava Yakıt Karışım Limit Haritaları
Tork Limitler Haritaları
Ateşleme Avans Haritaları
Egzantrik Zamanlama Haritaları
Istenilen Yük Haritaları
Wastegate Haritaları
Wastegate Linerasiton Haritaları
Wastegate Limit Haritaları
Maximum Yük Haritaları
Turbo Basınç Haritaları
Turbo Limit Haritaları
Vuruntu Risk Haritaları
Yakıt Ray Basıncı Haritaları
Yakıt Ray Limit Haritaları
Şanzıman Limit Haritaları
Sıcaklık Limit Haritaları
Hız Limiti İptali
İkinci Lambda Oksijen Sensoru iptali (Opsiyonel)
Şanzıman Vites Değişim Zamanı (Opsiyonel)
Katalizatör İptali (Opsiyonel)
Maf Ayarlama (stage 3)
Enjektor Ayarlama (stage 3)

Dizel Bir Motorda Yapılan Değişiklikler

Gaz Tepkisi Haritaları
İstenilen Tork Üretim Komutları
Hava Yakıt Karışım Haritaları
Tork Limitler Haritaları
Enjeksiyon Püskürtme Avans Haritaları
Enjeksiyon Süresi Haritaları
Turbo Basınç Haritaları
Turbo Limit Haritaları
Yakıt Ray Basıncı Haritaları
Yakıt Ray Limit Haritaları
Sıcaklık Limit Haritaları
Duman Limit Haritaları
Şanzıman Limit Haritaları
Hız Limiti İptali
Şanzıman Vites Değişim Zamanı (Opsiyonel)
DPF ve EGR Çözümleri (Opsiyonel)